قالب تزریق پلاستیک

قالب سازی تزریقی شایع ترین و پیشرفته ترین نوع ساخت قطعات پلاستیکی است که برای تولید انبوه قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. 

قالب تزریق پلاستیک از انواع قالب های صنعتی که برای تولید قطعات با تزریق مواد مذاب به قالب مورد استفاده قرار می گیرد. قالب سازی تزریقی را می توان با مواد اصلی از جمله فلزات انجام داد. قالب پس از طراحی توسط یک طراح صنعتی با استفاده از فلزاتی چون آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، مس برلیوم ساخته می شود. انتخاب جنس قالب با توجه به نوع آن انجام می شود به عنوان مثال فولاد هزینه ی بالایی برای تولید قالب دارد ولی طول عمر طولانی تری دارد.مس بریلیوم در مناطقی از قالب استفاده می شود که نیاز به حذف سریع گرما دارند. فرآیند  ماشینکاری جهت ایجاد ویژگی های قطعه مورد نظر انجام می شود. قالب تزریقی برای تولید تمام قطعات کوچک و بزرگ مورد استفاده است. 

فرآیند تولید قطعه پلاستیکی با قالب تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک از دو قطعه تشکیل شده است که این دو قطعه شامل نیمه تزریق یا قسمت A و نیمه پران یا قسمت B می باشد. هر دو نیمه در داخل دستگاه تزریق قرار می گیرد. پس از نصب قالب در دستگاه تزریق مواد پلاستیکی وارد دستگاه می شود و تحت فشار و حرارت ذوب می گردند و پس از جا گرفتن در قالب تدریجا دمای خود را از دست می دهد و مواد شکل قالب را میگیرند. هرچه حجم مواد تزریقی به قالب بیشتر باشد در زمان خنک شدن از کوچک شدن قطعه جلوگیری می شود. پس از سرد شدن کامل قالب نیمه قالب به نام نیمه پران قطعه را از قالب با اعمال فشار خارج می کند.

مهم ترین ویژگی های قالب تزریق پلاستیک

تولید قالب تزریق پلاستیک نسبت به تولید قطعه هزینه ی بیشتری دارد ولی در صورت ساخت قالب با کیفیت و دقت بالا می توان تیراژ بالایی از قطعه را با آن تولید کرد و طول عمر طولانی تری دارند. و این نوع قالب ها با دستگاه های سی ان سی CNC تولید می شوند.

قالب های تزریق پلاستیک با انواع پلاستیک ها سازگار هستند به همین دلیل برای تولید انواع قطعات پلاستیکی قابل استفاده می باشد.