سی ان سی CNC

دستگاههای تراش و فرز سی ان سی CNC

تراشکاری 

نوعی ماشین کاری است که فرآیند حذف مواد در قطعه کار را انجام می دهد که این عملیات به صورت چرخشی و با دستگاه تراش انجام می شود. این برش ها به صورت تک نقطه ای است و به شکل تراش های کوچک روی قطعه کار برش میخورد تا شکل مورد نظر ایجاد شود. فلز مورد استفاده معمولا به شکل استوانه است و عملیات تراشکاری برای شکل دهی بیرونی به فلز صورت می گیرد.
تراشکاری به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود که در حالت دستی نیازمند آن است که اپراتور نظارت دائمی روی کار داشته باشد ولی در روش ماشینی از دستگاه تراش cnc استفاده می شود که عملیات را بر اساس آنچه به عنوان برنامه و طراحی به آن داده شده است، انجام می دهد.


دستگاههای CNC

یکی از رایج ترین دستگاه ها cnc می باشد که برای صنایع مختلفی از جمله نظامی، نساجی، پتروشیمی و … مورد استفاده قرار میگیرد. نسل اول این دستگاه ها دستگاه های nc است که فاقد کامپیوتر بودند و طبق منطق خاص که از طریق نوار یا کارتهای پانچ شده عملیات را انجام میدادند. پس از آن دستگاههای cnc وارد بازار شد که دارای مینی کامپیوتر هستند و درآن طراحی یک قطعه  با نرم افزار CAD و تولید آن با نرم افزار CAM به صورت کامپیوتری انجام می شود. دستگاه های CNC تا حد امکان سخت افزار های اضافی را حذف می کند و قابلیت اصلاح برنامه در زمان استفاده را دارد.

CNC  سی ان سی انواع مختلفی دارد که از  جمله آنها 

دستگاه تراش CNC : می تواند انواع برش های مستقیم و گرد را انجام دهد. بدنه این دستگاه همانند بدنه دستگاه تراش دستی می باشد و فقط در بخش کنترلر متفاوت هستند.
دستگاه فرز CNC : شامل دو نوع فرز CNC عمودی و افقی می باشد
دستگاه برش پلاسما
دستگاه ماشین کاری تخلیه الکتریکی می باشد.